(#88) Aleja Mickiewicza i budynek Zespołu Szkół Mechanicznych Nr 1


<< Poprzednie zdjęcie Następne zdjęcie >>

Zawsze podobał mi się ten budynek, chociaż nigdy jakoś nie zwróciłem uwagi na to, co się w nim mieści. Myślałem, że może jakaś instytucja pokroju sądu, jakiegoś archiwum, albo może jakiś urząd? A tu niespodzianka, jest to szkoła, i było tak w zasadzie od momentu powstania tego okazałego gmachu.

Decyzję o jego budowie podjęła Rada Miasta Krakowa w 1894 roku, a dwa lata późnień ministerstwo Wyznań i Oświaty w Wiedniu zleciło wykonanie projektu i kosztorysu profesorowi Sławomirowi Odrzywolskiemu. Miały powstać trzy budynki przeznaczone na nową siedzibę Państwowej Szkoły Przemysłowej:

 • budynek główny (2576 m2)
 • budynek wydziału chemii (811 m2)
 • budynek warsztatowy (810 m2)

Profesor Odrzywolski udał się więc w podróż naukową aby zapoznać się z rozwiązaniami architektonicznymi istniejących już szkół przemysłowych, budynki zaprojektował i w 1907 budowa ruszyła. Po pięciu latach, w roku 1912, powstał monumentalny gmach, który jest przykładem zmodernizowanego historyzmu i postsecesyjnej dekoracji, w której odnaleźć można motywy zaczerpnięte ze sztuki ludowej. Przynajmniej takie informacje znalazłem na stronie Zespołu Szkół Mechanicznych, który aktualnie się tam mieści ;-)

W 1912 roku Poństwowa Szkoła Przemysłowa wprowadziła się więc do nowej siedziby, ale już dwa lata później musiała się z niej wyprowadzać. Budynki trzeba było przerobić na ogromny szpital wojskowy, który był nagle potrzebny, wybuchła bowiem I wojna światowa. Od tamtego momentu urzędowały w tym miejscu różne instytucje, oto ich spis:

 • 1914-1920 r. Szpital Wojskowy.
 • 1920-1939 r. Państwowa Szkoła Przemysłowa.
 • 1939-1945 r. Całodobowa szkoła więzienna.
 • 1945-1946 r. Szpital Armii Czerwonej.
 • 1946-1951 r. Siedziba Państwowej Szkoły Przemysłowej.
 • 1951-1957 r. Siedziba Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 1.
 • 1957 r. Powrót Technikum Mechanicznego do historycznej siedziby.
 • 1970 r. Siedziba Zespołu Szkół Mechanicznych Nr 1 im. Szczepana Humberta.

PS. Bardzo jestem ciekawy gdzie powędrowały te wielkie kamienne bloki, na których siedzą dwaj młodzieńcy? Strzelam, że zostały zużyte do budowy alei Mickiewicza, którą rozpoczęto w 1923 roku. Na zdjęciu nie widać już wału, po którym jeździła kolej obwodowa (zlikwidowano go w 1911 roku), gmach wygląda na ukończony, więc możemy chyba przyjąć, że fotografia powstała w latach 20. XX wieku.


10 komentarzy do “(#88) Aleja Mickiewicza i budynek Zespołu Szkół Mechanicznych Nr 1

 1. Przydałaby się do tych zdjęc załączona mapka z google maps z zaznaczonym miejscem, w którym zostały zrobione zdjęcia :)
  Pozdrawiam

  1. Właśnie. Bo budynek po lewej to od lat 60-tych ubiegłego wieku Technikum Chemiczne, całkiem odrębna szkoła!

 2. W tym budynku w roku 1950 mieściło się Techikum Elektryczne w którym zdawałem egzamin wstępny oraz dużo większe Technikum Mechaniczne.

 3. Malo kto zauwazyl iz od strony ulicy Krupniczej 44 nie bylo wejscia do budynku Zespolu Szkol Chemicznych.Z opowiesci czlowieka,ktory pamietal czasy przedwojenne wynika ,ze wejscio zrobili Niemcy ,ktorzy talze przebudowali dach.Nad wejsciem byly plaskorzezby wszystkich niemieckich formacji wojskowych.Mam na mysli wejscie przy ulicy Krupniczej.Po wojnie owe plaskorzezby zniwelowano ale uczyniono to tak nieudolnie ,ze jeszcze w latach 80 tych stojac na ulicy bylo widac kontury tych herbow.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *