(#86) II Dom Akademicki zwany Żaczkiem


<< Poprzednie zdjęcie Następne zdjęcie >>

Zdjęcie archiwalne pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Kliknij tutaj, aby zobaczyć je w bazie NAC. Zdjęcie zostało wykonane w 1926 roku.

Zmienił nam się Żaczek prawie nie do poznania, nie miał litości ten, kto go tak „pięknie” otynkował i usunął wszystkie zdobienia. Budynek powstał w 1926 roku i od tego czasu bardzo się zmienił i jeszcze bardziej rozrósł. Widać to dobrze na poniższym zdjęciu lotniczym, na którym zaznaczyłem fragment Żaczka widoczny na zdjęciu archiwalnym:

zaczek

Niestety nie udało mi się znaleźć dokładnej historii budynku, która wyjaśniła by, jakie i kiedy przeszedł on remonty, ale znalazłem za to ciekawe wspomnienia jednego z mieszkańców, których fragment cytuję:

Od chwili powstania w 1926 roku „Żaczek” przez ponad 40 lat był akademikiem męskim, a od roku akademickiego 1968/69, kiedy to na piątym piętrze starej części budynku zakwaterowano studentki, stał się akademikiem mieszanym. Dostęp mężczyzn do kobiet był jednak ograniczony – na klatce schodowej piątego piętra zbudowano dodatkową portiernię, którą nazywaliśmy budką cnoty. Budowa portierni opóźniła się o miesiąc – może dlatego, że zadanie to nie stanowiło zobowiązania ani na dzień 1 maja, ani na 22 lipca. Gdy pewnego wierczoru pod koniec października brać studencka wróciła z występu „Skaldów”, skrzętnie poukrywała zgromadzone materiały budowlane w licznych zakamarkach akademika, co stało się dodatkową przyczyną opóźnienia budowy (drzwi do portierni ponoć nigdy nie odnaleziono, więc musiano zakupić drugie).

W momencie wykonania zdjęć archiwalnych widoku nie zasłaniał jeszcze gmach Muzeum Narodowego, można więc dojrzeć budynek Zespołu Szkół Mechanicznych nr. 1 znajdujący się po drugiej stronie Alei Adama Mickiewicza.


3 komentarze do “(#86) II Dom Akademicki zwany Żaczkiem

  1. Mieszkam w Żaczku i nigdy nie pomyślałabym, że tak wyglądał na początku, tym bardziej że starym Żaczkiem nazywa się pokoje po lewej stronie od pierwotnego budynku, a nowym to co przyklejono po prawej.

    1. „Nowy” jest doklejony do „starego”, pierwotna część należy przecież do starego. Na zdjęciu z lotu ptaka widać dokładnie to.

  2. można się pobawić w prześledzenie historii rozbudowy na podstawie starych map.
    1931: http://as.elte-s.com/wspomnij/stare_mapy/1931a.png – dobudowano południowe skrzydło…
    1934: http://as.elte-s.com/wspomnij/stare_mapy/1934d.png – …albo właśnie je budowano, bo tutaj wyraźnie zaznaczona jest jeszcze najstarsza część budynku (za to jest już cała bryła)
    1937/38: http://as.elte-s.com/wspomnij/stare_mapy/1937b.png , http://as.elte-s.com/wspomnij/stare_mapy/1938a.png – wyraźnie jest już cały Żaczek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *