(#89) Plac Szczepański w bardzo starym wydaniu


<< Poprzednie zdjęcie Następne zdjęcie >>

Zdjęcie archiwalne zostało wykonane przez Ignacego Kriegera około 1870 roku. Skan pochodzi z książki Fotografie Dawnego Krakowa.

Jakiś czas temu przyglądaliśmy się już placowi Szczepańskiemu, wtedy cofnęliśmy się o 70 lat do 1944 roku i jeśli chodzi o architekturę to żadnych większych zmian nie dało się zaobserwować, zupełnie inne były za to okoliczności wykonania obu zdjęć:

plac4

Tym razem trafiła nam się prawdziwa perełka, widok na plac Szczepański z 1870 roku, czyli przenosimy się w czasie o kolejne 74 lata. Zdjęcie archiwalne i aktualne w dzisiejszym odcinku dzielą aż 144 lata. Bardzo wiele się tu zmieniło w tym czasie, można wręcz powiedzieć, że tylko dwie rzeczy są na tym samym miejscu na obu zdjęciach: Planty i Kościół Karmelitów przy ulicy Karmelickiej.

Na zdjęciu Ignacego Kriegera nie ma jeszcze ani Pałacu Sztuki (powstał w latach 1898-1901) ani widocznego po lewej stronie domu Antoniego Strenka (1905-1907). Po lewej stronie w tle doskonale widać za to całkiem nowe koszary wojskowe, które zostały wybudowane niecałe 10 lat przed zrobieniem zdjęcia i były wtedy drugim największym budynkiem w Krakowie (po Wawelu oczywiście). Początkowo koszary nosiły nazwę koszar Franciszka Józefa, a w 1918 roku, po upadku Austro-Węgier, zostały przejęte przez Wojsko Polskie i przemianowane na koszary Tadeusza Kościuszki. Budynek pełnił różne wojskowe funkcje aż do roku 1989 kiedy został własnością władz miejskich, które ostatecznie przeznaczyły go w 1996 roku na nową siedzibę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Teraz wszystko w okolicy jest już mocno zabudowane i mimo swoich sporych rozmiarów byłe koszary są dosyć dobrze zakamuflowane i nie rzucają się w oczy.

Archiwum Narodowe w Krakowie opublikowało na facebooku jeszcze jedno ciekawe zdjęcie Placu Szczepańskiego. Niestety jest ono nie do odtworzenia, bo budynek Pałacu Sztuki skutecznie zasłania cały widok. Zdjęcie zostało wykonane w 1891 roku.
plac2

Okolice Placu Szczepańskiego już kilka razy pojawiały się na blogu, zapraszam do zapoznania się z poprzednimi odcinkami:


Jeden komentarz do “(#89) Plac Szczepański w bardzo starym wydaniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *