(#75) Willa Rożnowskich, stary most Dębnicki i fragment Wawelu


<< Poprzednie zdjęcie Następne zdjęcie >>

[sc:duza_reklama]

wawel2wawel1
Zdjęcie archiwalne pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Kliknij tutaj, aby zobaczyć je w bazie NAC. Zdjęcie zostało wykonane w 1937 roku.

O Willi Rożnowskich pisałem już jakiś czas temu. Jest to jednak budynek na tyle ciekawy, że chciałem Wam go pokazać także z drugiej strony, od Wawelu. Willa została wybudowana w 1891 roku w bardzo atrakcyjnej lokalizacji. Powstanie tak okazałej budowli tuż obok Wawelu było możliwe, bo ten brzeg Wisły należał do Dębnik, a tam obowiązywała mało restrykcyjna ustawa budowlana.

Dom należał do rodziny Rożnowskich, ale nie tych Rożnowskich, którzy produkowali mydło Biały Jeleń. W internecie w wielu miejscach można się natknąć na taką informację, ostatnio nawet sam dałem się nabrać i też tak napisałem ;-) Rożnowscy dość krótko mieszkali w swojej okazałej willi, już w 1920 roku stała się ona siedzibą Dyrekcji Dróg Wodnych.
[sc:duza_reklama]
Na powyższym zdjęciu wyraźnie widać, że willa została zbudowana na brzegu, a nie na cyplu, ani tym bardziej na wyspie. Była jednak na tyle blisko wody, że podczas licznych powodzi była odcinana od lądu, a przez to jeszcze bardziej fotogeniczna:

Will Rożnowskich podczas powodzi, fot. ANK
Will Rożnowskich podczas powodzi, fot. ANK

Ostatecznie Willa Rożnowskich została rozebrana w 1938 roku, a koryto rzeki w tym miejscu zostało przemodelowane tak, aby zakręcająca w tym miejscu Wisła nie podmywała Wawelu.


14 komentarzy do “(#75) Willa Rożnowskich, stary most Dębnicki i fragment Wawelu

  1. Niesamowite ! Szkoda że ten piękny budynek nie zachował się do naszych czasów . Nigdy bym nie przypuszczał , że w tym miejscu stała taka willa .

  2. Gratuluję tej stronki!! Już od paru tygodni ją uważnie przeglądam- pomysł kapitalny, a „porównywarka” zdjęć niesamowita. Pochodzę z Krakowa i uwielbiam stare zdjęcia, a możliwość porównania miejsc dawnych z jakże znanymi dzisiejszymi jest wręcz pyszna :)

  3. A jaki piękny most Dębnicki mieliśmy i w tle nic nie przesłania widoku na cudowny pałacyk Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów….
    Co się tyczy Rożnowskich od Jelenia – to chyba ja rozplotkowałam tą błędną informację…, którą już później w komentarzach do mojego wpisu wyprostował Pan Konrad Myślik, trzeba wreszcie wyedytować wpis :)

  4. KURCZE, JA Z KRAKOWA A ODKRYŁAM DOPIERO DZIĘKI KOLEŻANCE TO PIĘKNE DZIEDZICTWO, KTÓREGO JUŻ NIE MA DAWNO TEMU,,,,ALE DZIĘKI FOTOGRAFOM ZACHOWA SIĘ NA SETKI LAT DLA POTOMNOŚCI,,,, <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *