(#93) Willa przy ulicy Garncarskiej


<< Poprzednie zdjęcie Następne zdjęcie >>

Zdjęcie archiwalne pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Kliknij tutaj, aby zobaczyć je w bazie NAC. Zdjęcie zostało wykonane w 1926 roku.
[sc:duza_reklama]

Był sobie ładny dworek, ale wchłonął go postęp ;-) Aż trudno uwierzyć, że to ten sam budynek, trochę go ubyło z lewej strony, ale za to przybyło piętro na górze. Niestety na temat samej kamienicy nie wiem prawie nic. Ze szczątkowych informacji w internecie można wyczytać, że jest to Willa (lub kamienica) dr. Zygmunta Lisockiego, że powstała w 1893 roku i że zaprojektowali ją Franciszek Mączyński i Tadeusz Stryjeński.

Może Wy wiecie coś więcej?


5 komentarzy do “(#93) Willa przy ulicy Garncarskiej

    1. Nadbudowano. Wyburzono jedynie loggię z widokiem na ogród. Na terenie ogrodu dobudowano brzydką kamienicę. Natomiast willę podwyższono, nadając jej kształt czynszówki. Istnieje zdjęcie archiwalne (z zasobów MHK, chyba z okresu okupacji), na którym widać kamienicę pozbawioną loggii a przylegająca z lewej strony kamienica jeszcze nie istnieje.

  1. Budynek został przebudowany w 1931 r. i to wtedy właśnie uzyskał trzecią kondygnację i stracił boczną werandę. W 1893 Franciszek Mączyński miał 19 lat więc nie mógł być projektantem willi. Wraz z Tadeuszem Stryjeńskim byli projektantami przebudowy z 1931 r., czego potwierdzenie można znaleźć w biografiach Mączyńskiego. Zygmunt Lisocki stał się właścicielem budynku prawdopodobnie w latach 30-tych i prawdopodobnie to on był zleceniodawcą przebudowy. Z pewnością w 1933 r. mieściła się tam jego kancelaria adwokacka. Do II w.ś. willa otoczona była ogrodem. Paskudna dobudówka po lewej stronie powstała w czasach PRL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *