<< Poprzednie zdjęcie | Następne zdjęcie >> |
Zdjęcie archiwalne pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Kliknij tutaj, aby zobaczyć je w bazie NAC. Zdjęcie zostało wykonane w 1927 roku.
[sc:duza_reklama]Na obu zdjęciach, zarówno archiwalnym, jak i aktualnym, widoczny jest budynek firmy Herbewo, chociaż nie jest to ta sama firma ;-) Aktualnie w tym budynku mieści się istniejąca od 1992 roku spółka Herbewo International S.A., która zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami. Natomiast w 1927 roku była to fabryka firmy Herbewo związanej z rynkiem papierosów. Wszelkie zawiłości i powiązania między tymi dwoma bytami wyjaśnia dość sprawnie historia przedstawiona na stronie aktualnego właściciela budynku:
Herbewo International S.A. nawiązuje do tradycji firmy Herbewo, która powstała w 1924 r. z połączenia trzech przedsiębiorstw należących do Rudolfa Herliczki, Władysława Bełdowskiego i Stanisława Wołoszyńskiego (nazwa firmy pochodzi od pierwszych liter nazwisk założycieli).
W dwudziestoleciu międzywojennym Spółka Herbewo była jedną z największych ówczesnych fabryk produkujących tutki i bibułki papierosowe. Jej wyroby eksportowano do Europy, Azji, obu Ameryk i Australii. W latach trzydziestych właściciele rozpoczęli wznoszenie budynków fabrycznych na zakupionych parcelach przy alei Słowackiego 64. Działalność firmy trwała nieprzerwanie przez okres wojny i okupacji aż do roku 1948, gdy cały jej majątek przeszedł na własność państwa. Budynek fabryczny przejęła Drukarnia Narodowa.
W roku 1992 potomek Stanisława Wołoszyńskiego – Andrzej Barański, odzyskał majątek firmy i reaktywował spółkę. Zrezygnowano jednak z produkcji tutek i bibułek, uruchamiając w budynku Herbewo dom towarowy. Na trzech piętrach i w podziemiu swoje stoiska miało kilkadziesiąt firm handlowych. Obecnie w zmodernizowanym obiekcie, mieszczą się biura znanych polskich i zagranicznych firm.
Jak widać budynek trochę urósł przez te wszystkie lata ;-) Z przedstawionej historii wynika, że firma Herbewo bardzo szybko odniosła całkiem duży sukces. Zobaczcie, jakimi samochodami reklamowała swoje wyroby na ulicach Krakowa:
[sc:duza_reklama]
Swoją drogą, warto też zwrócić uwagę na… błoto zalegające na aktualnej Alei Juliusza Słowackiego, która powstała dopiero kilka lat po wykonaniu tego zdjęcia, w latach 30. XX wieku. Wcześniej znajdował się w jej miejscu nasyp powstałej w latach 1887-1888 kolei obwodowej.
wowwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww :)
Świetną pracę wykonujecie,gratuluję i pozdrawiam! :)
jak dla mnie najwieksza zmiana… nie wierze, ze jedna z glownych ulic terazniejszego krakowa tak wygladala..
To obejrzyj któryś obraz z cyklu widok z okna pracowni na Kopiec Kościuszki Wyspiańskiego :)
Szkoda że wtedy nie zmienili nieco rozwiązań komunikacyjnych, pewnie uniknęlibyśmy takich korków w centrum :p
Ha, moje mieszkanie już stoi :)
Zdjęcia naprawdę imponujące! świetna robota. Gratuluję pomysłu!!! Super : )
I trzeba było wtedy pomyśleć o estakadzie to byśmy nie stali dzisiaj w korkach przy Kleparzu :)
A o modelu produkowanego samolotu o nazwie Herbewo ani słowa. A był taki.