(#47) ul. Sienna i stuletni kiosk


<< Poprzednie zdjęcie Następne zdjęcie >>

Zdjęcie archiwalne pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Kliknij tutaj, aby zobaczyć je w bazie NAC. Zdjęcie zostało wykonane w 1930 roku.

[sc:duza_reklama]

Z historią spotykamy się w Krakowie codziennie. Często mieszkamy w ponad stuletnich kamienicach, wchodząc na rynek widzimy Kościół Mariacki czy Sukiennice, które w tym samym miejscu stały już pięć wieków temu. Ale czy robiąc zakupy w tym kiosku pomyślelibyście, że ma on prawie 100 lat? I że w 1930 roku zbierał się przy nim mały tłum, aby poczytać ogłoszenia i nagłówki? A jaki barwny i różnorodny był to tłum!

W w momencie wykonania archiwalnego zdjęcia, w 1930 roku kiosk należał do Stanisława Kopcińskiego, powstał jednak 11 lat wcześniej, w 1919 roku.

Jak widać, aktualnie kiosk nawiązuje nazwą do kasztana… którego próżno szukać na nowym zdjęciu. Jest za to widoczny po prawej stronie na zdjęciu archiwalnym.

[sc:duza_reklama]

6 komentarzy do “(#47) ul. Sienna i stuletni kiosk

  1. Ciekawostka..na elewacji sąsiadującego budynku gzymsiki i sztukateria tak samo odpada jak za dawnych lat, ale..być może się mylę jednak ubytki są też pomalowane więc może to zabieg celowy ;p

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *