(#55) Pusty Nowy Kleparz, widoczny budynek Herbewo


<< Poprzednie zdjęcie Następne zdjęcie >>

Zdjęcie archiwalne pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Kliknij tutaj, aby zobaczyć je w bazie NAC. Zdjęcie zostało wykonane w 1941 roku.
[sc:duza_reklama]
Za możliwość wykonania zdjęcia dziękuję kancelarii notarialnej, z której balkonu zrobiłem zdjęcie ;-)

W tym miejscu od 1941 roku zmieniło się bardzo niewiele. Kamienice przy alei Słowackiego wyglądają zupełnie tak samo (nie to co w 1927 roku). Po prawej stronie widoczne są parterowe pawilony, które wprawdzie zostały przebudowane, ale spełniają tę samą funkcję co 70 lat temu. Nawet trawnik na pierwszym planie ma taki sam kształt, a przy jego krawędzi możemy ciągle dostrzec figurę Matki Boskiej, aktualnie trochę zasłoniętej drzewami. A jednak na pierwszy rzut oka Nowy Kleparz wygląda tu jakoś dziwnie… jest zdecydowanie zbyt pusto!

Nie ma zaparkowanych dookoła placu samochodów, nie ma też drzew, które zasłaniałyby widok, ale przede wszystkim brakuje handlarzy i kupców. Dziwnie wygląda to miejsce, które aktualnie przez 7 dni w tygodniu pełne jest ludzi. Wyjaśnienie tej sytuacji znajdziemy w niezawodnej książce Nieznany Portret Krakowa i jest ono dosyć prozaiczne… po prostu nie był to dzień handlowy. W tamtych czasach na placach targowych w Krakowie kupców można było spotkać dwa razy w tygodniu, a niemiecki fotograf, który wykonał to zdjęcie, wybrał akurat dzień w którym nie handlowano.
[sc:duza_reklama]


8 komentarzy do “(#55) Pusty Nowy Kleparz, widoczny budynek Herbewo

  1. Wbrew opisowi pawilony po prawej (za jezdnią ul. Długiej) zostały wyburzone przy okazji przebudowy skrzyżowania Słowackiego/Długa/Prądnicka OIDP w okolicach roku ’80. Częściowo na ich terenie są tory tramwajowe i przystanek.
    Do tego momentu przystanek w kierunku LOT-u był na środku Alei – i tory wzdłuż jezdni ( nie dam głowy czy nie „pod prąd”! )ale dla ułatwienia komunikacji i bezpieczeństwa usunięto go w bok i tory tramwajowe tylko przecinają Aleje w kierunku Kamiennej.

    1. Nie było torów „pod prąd” o ile mnie pamięć nie zawodzi dwupasmowe aleje kończyły się właśnie na wysokości Kleparza. A w pawilonach na rogu był sklep obuwniczy, a dalej w kierunku Basztowej „1001 drobiazgów”.

  2. Na wcześniejszych fotkach wokół Herbewo było błoto, ciekawi mnie w którym okresie nastąpiło zagospodarowanie tej przestrzeni i stworzenie Alei Słowackiego

  3. Pokazałam właśnie mojej mamie te fotki i mówi, że pamięta jak była dzieckiem, że w miejscy obecnego kleparza na tym pustym polu sprzedawali choinki przed świętami i jeździła tam z dziadziem. To wbrew pozorom nie było tak dawno… przełom 60 i 70 :P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *