(#60) Plac Szczepański, widoczny Pałac Sztuki


<< Poprzednie zdjęcie Następne zdjęcie >>

Zdjęcie archiwalne pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Kliknij tutaj, aby zobaczyć je w bazie NAC. Zdjęcie zostało wykonane w 1944 roku.
[sc:duza_reklama]
Zdjęcia, które umieszczam na blogu można moim zdaniem podzielić na dwie kategorie. Czasami przedstawiają one miejsca, które dobrze znamy i które na przestrzeni lat mocno się zmieniły. Trochę budynków wyburzono, trochę wybudowano, a jeszcze inne kiepsko odnowiono. W rezultacie okazuje się, że powstało zupełnie inne miejsce. Lubię takie zdjęcia, bo dowiaduję się z nich co niegdyś było w miejscach, w których teraz bywam.

Inne zdjęcia przedstawiają miejsca, które teoretycznie prawie się nie zmieniły. Tory przebiegają w tym samym miejscu, budynki pewnie odmalowano, ale wyglądają generalnie tak samo, za to zmieniła się zupełnie panująca na zdjęciu atmosfera. Panowie chodzą w kapeluszach, samochody mają inne kształty, jest więcej drzew. Te zdjęcia lubię, bo przypominają mi, że bywam w miejscach, które 100 lat temu wyglądały zupełnie tak samo i były przez te wszystkie lata świadkami wielu różnych wydarzeń.

Dzisiejsze zdjęcie jest idealnym przykładem tej drugiej kategorii. Przedstawiony na nim budynek to Pałac Sztuki, który jak widać nie zmienił się prawie wcale. Natomiast przedstawione na obu zdjęciach sceny nie mogłyby być bardziej różne. W marcu 1944 roku na Placu Szczepańskim odbyły się niemieckie uroczystości z okazji „Dnia poległych bohaterów”. Uczestniczyli w nich licznie żołnierze różnych formacji wojskowych, którzy spoglądali na rozwieszone na Pałacu Sztuki nazistowskie flagi. Teraz na bawiące się na placu dzieci spogląda z fasady budynku Jan Matejko, 69 lat temu zasłonięty jedną z flag. Już chyba zawsze przechodząc przez Plac Szczepański będę sobie przypominał o tych niemieckich uroczystościach.

Za możliwość zrobienia aktualnego zdjęcia dziękuję oddziałowi MNK mieszczącemu się w Kamienicy Szołayskich.

Nowe zdjęcia Krakowa dodajemy regularnie, chcesz wiedzieć kiedy? Polub profil na FB:

[sc:duza_reklama]

5 komentarzy do “(#60) Plac Szczepański, widoczny Pałac Sztuki

  1. Ale duży kontrast, i to nie z uwagi na zmiany w budynku!! Ten blog jest wspaniały, powodzenia w dalszym prowadzeniu!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *