(#80) Lodowisko na placu (parkingu) przy ul. Karmelickiej


<< Poprzednie zdjęcie Następne zdjęcie >>

80a80
Zdjęcie archiwalne pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Kliknij tutaj, aby zobaczyć je w bazie NAC. Zdjęcie zostało wykonane w 1932 roku.

O widoczną na zdjęciu działkę od dłuższego czasu toczy się spór pomiędzy okolicznymi mieszkańcami, a miastem. Miasto chętnie by się tej działki pozbyło i mało brakowało, a w 1998 roku by się to udało. Znalazł się wtedy inwestor, który za 48 mln złotych chciał ją wydzierżawić i wybudować w tym miejscu wielopoziomowy parking, hotel i kompleks kinowy. Po protestach mieszkańców sąd unieważnił jednak wydane wcześniej pozwolenia na budowę.

W 2013 działka znowu była na sprzedaż, tym razem za 36 mln złotych, ale kupiec się nie znalazł. Coraz głośniej słychać za to głosy mieszkańców, którzy woleliby, aby władze zainwestowały w przestrzeń miejską zamiast skupiać się na zysku ze sprzedaży. Proponują, aby w tym miejscu powstał park, powstały nawet konkretne propozycje i wizualizacje:

wizualizacja: Julia Mazur-Żądło i Katarzyna Wątor-Kmita
wizualizacja: Julia Mazur-Żądło i Katarzyna Wątor-Kmita

Co ostatecznie stanie się z tą działką? Nie wiem, ale jeśli powstanie tam park, to na pewno zrobię aktualizację tego odcinka ;-)

PS. Przy okazji dowiedziałem się od sympatycznych panów spożywających w tym miejscu przedpołudniowe piwo, że były tu kiedyś wojskowe stajnie. Ale lodowiska nie pamiętali.

Nowe zdjęcia Krakowa dodajemy regularnie, chcesz wiedzieć kiedy? Polub profil na FB:


3 komentarze do “(#80) Lodowisko na placu (parkingu) przy ul. Karmelickiej

  1. Biblioteka Wojewódzka mogłaby trochę odkostnieć i pójść śladem BUW-u. Myślę, że każdemu spodobałoby się, gdybyśmy mogli wreszcie wyjść z książką w zaciszny skwer w środku miasta.

  2. Nic dziwnego że powiedzieli że były tam stajnie, budynek Biblioteki Wojewódzkiej był wcześniej koszarami wojsk austriackich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *