(#70) Aleja Mickiewicza, widoczna rogatka wolska


<< Poprzednie zdjęcie Następne zdjęcie >>

Zdjęcie archiwalne pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Kliknij tutaj, aby zobaczyć je w bazie NAC. Zdjęcie zostało wykonane w lipcu 1925 roku.
[sc:duza_reklama]
W poprzednim odcinku pisałem, trochę przy okazji, o krakowskich rogatkach miejskich, które służyły do poboru opłat za wwożone do miasta towary. Dzisiaj możemy się przyjrzeć jednej z zachowanych rogatek, a konkretnie rogatce wolskiej i to w nie byle jakich warunkach, bo podczas powodzi!

Ciekawym elementem zdjęcia są drewniane pomosty, które umożliwiały poruszanie się po zalanych przez powódź ulicach Krakowa. Powódź z 1925 roku była jedną z największych w pierwszej połowie XX wieku, jej dokładny przebieg jest opisany na stronach Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, ja przytaczam poniżej najciekawsze fragmenty:

Już przy stanie +158cm wystąpiła Wilga z brzegów i zalała przyległe tereny i domy w Dębnikach w pobliżu zabudowań dworskich Batki, a przy dalszym podnoszeniu się wody na Wiśle zalewane zostały dalsze ulice. Komunikacja piesza i kołowa została przerwana. Odbywa się tylko za pomocą łodzi i pontonów, na ulicy Wierzbowej woda dochodziła do +1,3 m ponad jezdnię. Obok rogatki nad Wilgą utonął jeden z mieszkańców. Mieszkańcy z zalanych ulic w Dębnikach proszą o łodzie. Równocześ­nie dzielnica Płaszów domagała się pomocy. Delegowany inżynier Budownictwa Miejskiego Jan Fiszer konstatował, że wzdłuż fortu Lasówka na długości 200 m wal ochronny Wisły jest niższy o 2,5 m od korony istniejących wałów na sąsiednich odcinkach rzeki i ocenił sytuację jako groźną dla całej doliny Wisły położonej między Podgórzem a Niepołomicami o pow. 2500 ha.

Zaopatrywanie ludności w wodę do picia i żywność przeprowadzała straż pożarna na łodziach. Do Płaszowa skierowano 650 żołnierzy pod komendą majora wojska polskiego.

Na terenach zalanych komunikacja odbywała się za pomocą lodzi i pontonów, a tam gdzie byla mniejsza głębokość wody za pomocą pomostów i furmanek. W dniu l lipca o godz. 20°° przeszła kulminacja fali przy stanie +408cm i trwała 6 godzin.

Tak poruszano się wtedy po parku Jordana:
PIC_1-G-4587-8

Warto także zwrócić uwagę na to, że ulice i chodniki są w tym miejscu znacznie wyżej niż były w 1925 roku.

[sc:duza_reklama]

Jeden komentarz do “(#70) Aleja Mickiewicza, widoczna rogatka wolska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *