Tak się zmienia, tak się zmienia, AGH!


Autorem wszystkich „nowych” zdjęć w tym artykule jest Kuba Rydkodym, autor bloga Plecak Wspomnień.

Akademia Górniczo-Hutnicza powstała dokładnie sto lat temu, kiedy to cesarz Franciszek Józef powołał ją po długich staraniach grupy inżynierów i działaczy górniczych. Inaugurację zaplanowano na 1914 rok. Był już nawet gotowy plan zajęć, kiedy pierwsza wojna światowa uniemożliwiła rozpoczęcie działalności. Urzędnik Magistratu na jednym z dokumentów napisał: „Wskutek wybuchu wojny nie otwarto akademii górniczej, cała sprawa odroczona do spokojnych czasów, 21 marca 1915 r.”.

Akademia Górnicza czekała jednak dłużej. Dopiero w 1919 roku Józef Piłsudski dokonał uroczystego otwarcia i uczelnia rozpoczęła działalność w tymczasowym budynku.Cztery lata później położono kamień węgielny pod główny gmach. Uczelnia szybko stała się jedną z najlepszych europejskich szkół górniczych.

Po wybuchu II wojny, budynek uczelni zajął okupacyjny rząd niemieckiego Generalnego Gubernatorstwa. Rzeźbę Świętej Barbary zrzucono z dachu (obecna rzeźba jest jej kopią), a fasadę budynku „ozdobiono” swastykami. Po zakończeniu wojny, Akademia Górnicza była jedyną techniczną uczelnią w kraju i miała duży wkład w powstanie większości polskich politechnik. Cztery lata po wojnie nazwę uczelni zmieniono na „Akademia Górniczo-Hutnicza”, która funkcjonuje do dziś. W pięćdziesięciolecie otwarcia nadano jej imię Stanisława Staszica. Obecnie jest to jedna z najlepszych i największych polskich uczelni.

[sc:duza_reklama]

agh4agh4a
Siedziba rządu Generalnego Gubernatorstwa w gmachu Akademii Górniczej w Krakowie. Zdjęcie archiwalne wykonane w 1940 roku.  Zobacz zdjęcie w zbiorach NAC online

agh2a_75agh2_75
Biskup Stanisław Rospond podczas poświęcania budynku. Zdjęcie wykonane w 1935 roku. Zobacz zdjęcie w zbiorach NAC online

agh5_75agh5a_75
Prawie w tym samym miejscu kilka lat później wygłasza przemówienie Hans Frank. Zdjęcie wykonane w październiku 1941 roku. Zobacz zdjęcie w zbiorach NAC online

agh1_75agh1a_75
Tak wyglądało wejście główne w 1931 roku. Zobacz zdjęcie w zbiorach NAC online

agh3a_75agh3_75
Hala maszyn Akademii Górniczej w Krakowie. Zdjęcie wykonane w 1932 roku.  Zobacz zdjęcie w zbiorach NAC online

[sc:duza_reklama]

b_2ab_2
Zdjęcie archiwalne dzięki uprzejmości Ośrodka Historii Techniki AGH.

agh6_75agh6a_75
Zdjęcie archiwalne dzięki uprzejmości Ośrodka Historii Techniki AGH.

a1_2a1_2a
Zdjęcie archiwalne dzięki uprzejmości Ośrodka Historii Techniki AGH.

agh_2agh_2a
Widok zewnętrzny budynku w 1935 roku. Zobacz zdjęcie w zbiorach NAC online

Nowe zdjęcia Krakowa dodajemy regularnie, chcesz wiedzieć kiedy? Polub profil na FB:

[sc:duza_reklama]

22 komentarze do “Tak się zmienia, tak się zmienia, AGH!

  1. Ostatnie zdjęcie, na którym widnieje tylko i wy łącznie obecny A0, a dookoła pustki – prześwietne :) Nieźle się Kraków rozbudował od tego czasu :)

  2. Nie wiedziałem, że wykształci mnie Alba Mater reklamująca się zdjęciem ze śmietnikami na czele. Sic!

  3. Uff….! Dzięki ostatniej fotografii uspokoiłem się, że to jednak nie Niemcy otynkowali budynek ; )

  4. Wow! Świetne są te „podwójne” zdjęcia. Nawet bym nie pomyślała, że sto lat temu Kraków był aż taki pusty.

  5. Gdyby się udało coś napisać / a może i zdjęcie pokazać / na temat dwu rzeźb , które ledwo widać przed gmachem AGH . Oczywiście mówię o tych starych z białego kamienia , które pamiętam z młodości . Co się z nimi stało ? Dziękuję za piękne wycieczki po moim mieście . A odwachu mi żal .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *