<< Poprzednie zdjęcie | Następne zdjęcie >> |
Zdjęcie archiwalne pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Kliknij tutaj, aby zobaczyć je w bazie NAC. Zdjęcie zostało wykonane w 1930 roku.
Nie wiem zbyt wiele na temat tego domu na ul. Wrocławskiej, chociaż od razu spodobał mi się gdy zobaczyłem go na archiwalnym zdjęciu. Wygląda na to, że przez te wszystkie lata za bardzo się nie zmienił, ale żeby to dokładniej ocenić będę chyba musiał sfotografować go ponownie po opadnięciu liści z drzew.
[sc:duza_reklama]
Jest to Dom Profesorski Uniwersytetu Jagiellońskiego projektu Ludwika Wojtyczki z 1925 roku.
Wspaniały pomysł.
Wg mnie niektóre współczesne zdjęcia [np. (#05) ul. Wrocławska] powinny być wykonane wczesną wiosną lub jesienią, jak nie ma liści na drzewach.
Porównanie było by dokładniejsze.
Serdecznie pozdrawiam i proszę o jeszcze!
Ja mieszkam w tej kamienicy po prawej od 23 lat :)
Teraz nie ma liści i widać lepiej. Okazały budynek to Dom Profesorów UJ projektu Ludwika Wojtyczki z 1925 roku.
„Z Uniwersytetem Jagiellońskim od 1919 roku był związany wieloletni współpracownik Wojtyczki – Kazimierz Wyczyński. UJ bowiem, dysponując licznymi budynkami dydaktycznymi, często zabytkowymi, potrzebował stałej współpracy z biurem architektonicznym i firmą budowlaną. Wyczyński, a potem Wojtyczko, przez wiele lat prowadzili prace konserwatorskie i budowlane na rzecz uczelni. Dom przy ul. Łokietka był tego przykładem.
Wojtyczko zaprojektował zmiany, które dotyczyły głównie fasady domu. Nie mógł wprowadzić zasadniczych zmian w układzie przestrzennym wnętrza, ponieważ fundamenty były już założone, a ściany konstrukcyjne częściowo wybudowane. Mógł dodać jedynie ścianki działowe i piony sanitarne. Dodatkowo zaprojektował poddasze, gdzie znalazło się jedno mniejsze mieszkanie. Na niższych kondygnacjach po dwa mieszkania o rzucie zbliżonym do litery „L”.”
Tutaj na google maps można zobaczyć budynek wczesną wiosną: http://goo.gl/maps/W7tDh
A po 80 z hakiem latach na Friedleina 4 dalej działa Związek Mleczarski!
Zwróćcie uwagę jak podniósł się poziom ulicy
To raczej murek jest inny..
I ino tych wyszynków „na rogu” żal. Bardzo żal …
Początkowo miały to być biura S-ki jajczarskiej „JAJO”.
http://krakow.gazeta.pl/krakow/56,35798,14496062,Gdzie_krakowianie_robili_dawniej_zakupy__ZDJECIA_ARCHIWALNE_.html link do powyższego.
A stary kleparz? plac matejki? basztowa? Bazylika Św. florian? czekam z utęsknieniem, super pomysł.
Ciekawe, czy znajdzie się ktoś, kto wie, kto stoi na zdjęciu na balkonie.
mieszkalem przy ulicy Łokietka prawie 22 lata. Pamietam doskonale ten budynek. Jako dzieciak z kolegami dokuczalismy menelowi ktory mieszkal w skladach na wegiel w tymze budynku (ah ta mlodosc :P) Matka opowiadala mi jak dostali przydzial na mieszkanie na Łokietka (babcia z dziadkiem pracowali w ZPC Wawel), podobno z okien bylo widac pola, łąki i pastwiska, osiedla istnialy tylko w wyobrazi…