(#04) Plac Inwalidów


<< Poprzednie zdjęcie Następne zdjęcie >>

Zdjęcie archiwalne pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Kliknij tutaj, aby zobaczyć je w bazie NAC. Zdjęcie zostało wykonane w 1930 roku.

Zdjęcie przedstawia początek ulicy Królewskiej, w głębi widać ulicę Henryka Sienkiewicza. Mam nadzieję, że zmiany w okolicach Placu Inwalidów uda mi się kiedyś przedstawić na zdjęciu zrobionym z góry, jest ich bowiem całkiem sporo. Sam plac swoją aktualną nazwę otrzymał w 1937 roku na cześć inwalidów wojennych I wojny światowej. W latach 1955-1991 władze PRL przemianowały go na „Plac Wolności”.
[sc:duza_reklama]


18 komentarzy do “(#04) Plac Inwalidów

 1. Nazwa Plac Wolności była czystą ironią – w budynku na rogu 18-Stycznia i Placu Wolności mieściło się UB… Zresztą na przeciw Kina Wolność.
  „Wolność na przeciw UB”

  1. Panie Rafale, co za upor. To jest ulica Sienkiewicza i inaczej byc nie moze. Mieszkam tam od 30 lat i znam to miejsce na pamiec. A poza tym mam Pan niezmienne punkty odniesienia, jak np bardzo znana kamienice narozna, gdzie teraz sa delikatesy.

 2. PS. Restauracja się nazywała „Stanisław”, chyba :) Tak jest przynajmniej na zdjęciu, gdyby się przypatrzeć.

  1. to jest ulica Sienkiewicza = pomorska jest od innego rogu tej samej kamienicy w stronę teraz Królewskiej , ale w końcu to nie jest najważniejsze.Jak dla kogoś to jest Pomorska , czy jakaś inna , to proszę bardzo, Zresztą ta Pomorska to się nazywała przez pewien czas Wybickiego , tak jak i Plac był przez pewien czas Placem Wolności . I co – i nic . Ważne że socjalizm nie zniszczył budynków przy Placu , bo to jest architektura wybitna . Ja osobiście pamięta jeszcze z dzieciństwa, stację benzynową z ręczną pompą ( taką jak na amerykańskich filmach z lat 30-tych ) i ulicę przy której stała .potem zlikwidowali i stację i fragment ulicy oddzielającej Park Krakowski od placu . Jak chodzi o parking, to pozwolę sobie zauważyć , że są znane w Europie parkingi pod parkami – np. w Rzymie . Osobiście uważam , że ta akcja przeciw parkingowi jest z lekka bez sensu – bo po pierwsze miasto nie ma pieniędzy na ten parking ,a po drugie nikt nie powiedział , że wytnie się drzewa . Mam niestety wrażenie, że ktoś tych protestujących wprowadził w błąd i troszkę wykorzystał modę na ochronę drzew. Za moich dziecinnych lat, mówiło się , że zostali ci ludzie wyprowadzeni na świńskie południe – Ale nikt nie obiecywał , że demokracja to jest ustrój idealny , więc patrzę na te działania z sympatią i pobłażaniem . Fajnie ,że są ludzie którzy potrafią razem coś zrobić – to są dobre rokowania na przyszłość.

 3. A w lewo, za winklem jest ul Pomorska. W-11 tam kręcą…….

  Dopisuję się do gratulacji dla autora tego blogu. Ma swoją nietuzinkową wartość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *