(#35) Teatr Bagatela


<< Poprzednie zdjęcie Następne zdjęcie >>

Zdjęcie archiwalne pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Kliknij tutaj, aby zobaczyć je w bazie NAC. Zdjęcie zostało wykonane w 1930 roku.

[sc:mala_reklama]Historia teatru Bagatela sięga roku 1918, kiedy to Marian Dąbrowski, wydawca i redaktor krakowskiego „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” zainicjował powstanie sceny. Budynek zaprojektował w latach 1918-1919 architekt Janusz Zarzecki, a wnętrza zaprojektował malarz i dekorator Henryk Uziembło. W kolejnych latach teatr wielokrotnie zmieniał swoją nazwę oraz funkcję:

  •  zaledwie po 8 latach, w roku 1926 na skutek trudności finansowych przekwalifikowano teatr na kino. Pożar, który wybuchł w nocy 6 na 7 kwietnia 1928, całkowicie zniszczył wnętrze
  • w 1938 gmach zmodernizowano i nazwano „Scala”. Było to najelegantsze kino Krakowa
  • w latach 1946-1948 mieścił się tutaj Teatr Kameralny
  • od 1949 roku Państwowy Teatr Młodego Widza
  • w 1957 powstał w tym miejscu Teatr Rozmaitości
  • w 1970 roku powrócono do nazwy Bagatela, a w 1972 nadano mu imię Tadeusza „Boya” Żeleńskiego, które nosi do dzisiaj

Nie znam historii tego pierwszego chyba w Krakowie bilboardu wideo, ale dzięki niemu budynek teatru Bagatela zawsze kojarzy mi się z londyńskim Picadilly Circus ;-) (szczególnie po deszczu)


4 komentarze do “(#35) Teatr Bagatela

  1. Sztuka zawsze się zmieniała z biegiem czasu. Obecnie każde kino czy teatr ma swoiste swoje logo, wizytówkę, a skoro sporo nowoczesności się pojawia tak i wizytówka np na elewacjach ulegała modyfikacjom, przykład chociażby kina Wanda, kina Kijów, lub też kina Wrzos na ul. Zamoyskiego :)
    Do mnie przemawia bardziej obecny wygląd teatru Bagatela :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *