<< Poprzednie zdjęcie | Następne zdjęcie >> |
Zdjęcie archiwalne pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Kliknij tutaj, aby zobaczyć je w bazie NAC. Zdjęcie zostało wykonane w 29 czerwca 1933 roku.[sc:duza_reklama]
Wawel, a właściwie Zamek Królewski na wzgórzu Wawel, to budowla z tak bogatą historią, że nie będę się nawet starał jej tu streszczać. Chciałbym jedynie zwrócić uwagę na coś czego się nie spodziewałem, a mianowicie na fakt, że zamek zmienił się trochę między 1933 a 2012 rokiem. Widać to na zdjęciu.
Jeszcze bardziej zdziwiła mnie informacja z opisu zdjęcia, według którego zostało ono wykonane podczas obchodów… Dnia Morza. Dzień Morza w Krakowie? Kraków żąda dostępu do morza? Mi się podoba, plażę już mamy.
Na zdjęciu widać także jak zmieniła się linia brzegowa. Wygląda na to, że teraz mamy więcej Wisły niż 80 lat temu, przynajmniej po prawej stronie ;-). Przygotowałem też mały fotomontaż, na którym linia brzegowa pokrywa się z tą na archiwalnym zdjęciu. Ładniej to wygląda i lepiej się porównuje, ale to zdjęcie na górze jest bardziej poprawne.
zmiana lini brzegowej i ze Wisły jest „wiecej” wynika zapewne z faktu wybudowania stopni wodnych na rzece w celu spietrzenia rzeki by mozna było splawiac barki z weglem dla huty Lenina… Ciekawe czy mozna znalesc jakies slady fotograficzne zwiazane z przesunieciem rzeki w 19 w. – z tego co wiem np most kolejowy z 1863 roku nad ul.Dietla pierwotnie byl mostem nad Wisła. Swoja droga zajefajny pomysl na www. Popieram:-)
Zgadza się z tym wiaduktem, już niedługo więcej na ten temat ;-)
Nie do końca masz rację – nie przesuwano Wisły. Most na Grzegórzeckiej (nie Dietla) stał nad jej odnogą – Starą Wisłą (Kazimierz był zatem wyspą) która z czasem coraz bardziej zamulała się przez co stałą się wylęgarnią chorób aż w końcu XIX w. ją zasypano i wybudowano w tym miejscu planty Dietlowskie.
” a mianowicie na fakt, że zamek zmienił się trochę między 1933 a 2012 rokiem. Widać to na zdjęciu.” LIKE
Przebudowy dokonali Naziści i tak już zostało:https://jedenraz.wordpress.com/2014/06/23/najwazniejsze-realizacje-architektoniczne-z-czasu-okupacji-1939-1945-w-krakowie/
„Pod koniec kwietnia 1940 roku Niemcy rozpoczęli wyburzanie niszcząc dawne stajnie królewskie (niewielki obiekt stojący po zachodniej stronie dawny kuchni). Budynek dawnych Kuchni Królewskich został radykalnie przebudowany”
Na stronie znajduje się również zdjęcie z przebudowy
Fantastycne zdjecia, doskonaly pomysl, z niecierpliwoscia czekam na kazde nastepne!
Że jak i gdzie ten fotomontaż? wypatruję, ale coś chyba mam zaćmienie….
Tutaj: http://i.imgur.com/51R5M.gif
Podmieniłem dolną część zdjęcia, żeby linia brzegowa pasowała do starego zdjęcia.
Na tym gifie widac jeszcze lepiej tzw. pic na wode fotomontaz
http://i.imgur.com/LA8Fr.gif
Ale psychodela!
Moje drugie ulubione !! :)
Tam po prawej, gdzie, jak piszesz, było wtedy trochę mniej Wisły stała willa Rożnowskich
szczegóły np. tutaj: http://dawny-krakow.blogspot.com/2009/06/kapiel-w-dawnym-krakowie.html
świetny blog, oby nie zabrakło Ci zapału albo zdjęć z NAC ;)
Dziękuję za informację. Widziałem ten budynek na kilku innych zdjęciach i zastanawiałem się kiedy zniknął ;) Tutaj dwie fotki z NAC:
http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-G-4598c-9.jpg
http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-G-4598c-8.jpg
Stary, odwaliłeś kawał niesamowitej roboty! To działa jak narkotyk – oglądam, oglądam, nie sposób się oderwać. Pomysł i wykonanie – brawo!
Myślałeś o dopasowaniu pór roku do ujęć?
Dzięki za miłe słowa. Na pewno jak spadnie śnieg to dodam trochę zimowych zdjęć. Ale czy będę wracał do starych kadrów tylko po to, żeby dopasować porę roku? Nie wiem, chyba raczej nie.
Ktoś tu pisze powyżej, że w XIX w. rpzesunięto linię brzegową Wisły celem uregulowania jej przebiegu aby barki do Huty Lenina mogły pływać??
Dobre zestawienie, jedno z najciekawszych na Twojej stronie. Może znajdziesz archiwalne dobre zdjęcie Browaru Królewskiego ? Warto by porównać z obecnym dziadostwem pod logiem hotelu S…
Ta nasza Krolowa Polskich Rzek w dawnych wiekach sama niejednokrotnie zmieniala swoj bieg, zwlaszcza wokol Wawelskiego Wzgorza. Moze ktos zna blizsze szczegoly tej historii?
Aż żal ściska serce że dzisiaj wały i deptak na nim są jedynie wykorzystywane podczas wianków i spacerów…Fakt że regulacja Wisły i wałów przeciwpowodziowych to wręcz konieczność, ale czemu nikt z naszych radnych nie wpadł na pomysł lepszego zagospodarowania rzeki?? Wtedy tętniło życie, teraz głownie „pływające hotele i restauracje” no czasem jakiś kajak czy rowerek z pobliskiego klubu wodnego się pojawi. Można by tak jak np we Francji zrobiono..rzeka stała się jakby centrum życia i atrakcją turystyczną, parasolki, stoliki, aż się prosi żeby tak jak na starym foto Wisła dosłownie żyła i tętniła życiem.