<< Poprzednie zdjęcie | Następne zdjęcie >> |
Zdjęcie archiwalne pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Kliknij tutaj, aby zobaczyć je w bazie NAC. Zdjęcie zostało wykonane w 1936 roku.
Z opisu na stronach NAC możemy się dowiedzieć, że na archiwalnym zdjęciu odbywa się demonstracja, której pilnuje policyjny patrol konny. Niestety podczas wczoraj podczas robienia zdjęcia nie udało mi się trafić ani na demonstrację, ani na patrol policji, a zadowoliłbym się nawet rowerowym. W miejsce koni jest więc Melex, tak popularny w Starym Mieście środek transportu.
Wróćmy jednak do samego Placu Szczepańskiego. Jest on znacznie młodszy od Małego Rynku, powstał bowiem na początku XIX wieku w wyniku wyburzenia dwóch znajdujących się wcześniej w tym miejscu kościołów: św. Szczepana, do którego nawiązuje nazwa placu, i kościółka św. Macieja i Mateusza. Pierwotnie nadano mu nazwę placu Gwardii Narodowej, która to gwardia zaprezentowała się na nim w sile jednego batalionu i w pełnym umundurowaniu i uzbrojeniu. Nazwa ta jednak nie przyjęła się wśród mieszkańców i bardzo szybko zmieniono ją na aktualnie używaną.
Budynek widoczny po prawej stronie zdjęcia to XIX-wieczny secesyjny gmach Starego Teatru, wzniesiony według projektu Franciszka Mączyńskiego. Jest to drugi najstarszy teatr w Polsce, funkcjonujący od lat 80. XVIII wieku. Sam budynek powstał jednak blisko 70 lat później. W momencie wykonania widocznego powyżej zdjęcia większość spektakli odbywała się w nowym gmachu przy placu Świętego Ducha, po zakończeniu II wojny światowej wznowiono jednak działalność teatralną w budynku przy placu Szczepańskim.
Widoczna po lewej stronie ściana należy do kamienicy Szołayskich, w której mieści się Muzeum Stanisława Wyspiańskiego.
brawo Kuba, tak trzymaj
Świetna robota fotografa współczesnego, nigdzie nie znalazłem jego nazwiska, gratulacje za niezwykły pietyzm w powtórzerzniu ujęcia
Pod zdjęciem , przedstawiającym Plac Szczepański jest informacja , ze zostało wykonane w 1936 r. Coś jest chyba nie tak !
Po lewej stronie zdjęcia , są dwa białe konie na których ( jeśli sie nie mylę ) siedzą dwaj hitlerowscy żandarmi (sądząc po hełmach )
Ja opieram się na opisie zamieszczonym na stronach NAC, gdzie Ci domniemani hitlerowcy podpisani są jako policjanci.
Policja Państwowa używała niemieckich hełmów z okresu I wojny światowej wz 1916.
Policja Państwowa używała w 20-leciu międzywojennym hełmów z 1WŚ, niemieckich Stahlhelm’ów wz. 1916, tak jak i kilka oddziałów WP (m.in. 10 Brygada Zmechanizowana). Są one bardzo podobne do tych z okresu 2WŚ, jedyną różnicą jest ich wysokość. Do argumentu o tym, że zdjęcie pochodzi z 2WŚ, należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy: okupujący naziści używali PP w GG, nazywanej przez swoje mundury „Granatową Policją”; oraz to, czy okupant pozwoliłby na jakąkolwiek demonstrację, i czy wtedy owi hitlerowscy policjanci nie pacyfikowali by jej, zamiast przyglądać się z daleka.
Jak chcecie porównać Kraków z lotu ptaka w 1965, 1996 i 2012 roku, to sprawdźcie ten link: tiny.cc/0xpcnw
Kapitalna sprawa!
Świetna sprawa, trafiłem na te mapy jakiś czas temu i przeglądałem chyba z godzinę ;) Dzięki za przypomnienie.
Gratuluję drobiazgowej precyzji. Naprawdę super. Chciałbym, żeby Warszawa doczekała się pasjonata, który podejmie Pańskie dzieło.
Strona z Krakowem jest fantastyczna. Warszawa niestety nie ma szans na taka fotograficzną poezję, ponieważ nie ma jak odzwierciedlić tej przedwojennej, chyba że Pragę. Albo ze ściśniętym sercem porównać jak było a jak jest ;o(((
pozdrawiam
Maria
Jeszcze tylko niewielki remont elewacji budynku gdzie mieści się restauracja Rooster i Plac Szczepański będzie wyglądał idealnie. Póki co, troszkę zaniedbany wygląd restauracji odstaje wizualnie od innych odświeżonych elewacji. Pozdr.
Na zdjęciu widać także witrynę zakładu optycznego Alfreda Biasiona, wcześniej należący do jego ojca, Augusta. Niestety trudno doszukać się jakieś bardziej konkretnej informacji.
Alfred B i a s i o n di Biasi zmarł 3.02.1909 , kupiec i obywatel m. Krakowa, b. radca miejski, optyk klinik uniwersytetu Jagiellońskiego, przeżywszy 56 lat. Król kurkowy roku 1887 zwyczajowo powitał od Bractwa arcyksięcia Rudolfa z żoną Stefanią. Po jego śmierci firmę prowadziła żona Eugenia. Barwna postać m.Krakowa końca XIX wieku.
Może ktoś ma informacje o piernikarzu Mikołaju Urbańskim – pracownia pierników ul.Franciszkańska 1, filateliście również 1890-1921. Żadne foto się nie uchowało z nim związane poza współczesną kartką pocztową PZFil.
hm z historii rodzinnej nazwisko jest BIASION. di biasi coś takiego nie istnieje
Witam. Jestem z rodziny Krakowskich Biasion. Czy moge prosic o kontakt bonobo258@gmail.com
W kwestii budynku Teatru Starego Franciszek Mączyński nie był jedynym autorem projektu przebudowy. W latach 1903-1905 Teatr Stary został przebudowany wg. projektu Franciszka Mączyńskiego i Tadeusza Stryjeńskiego.