<< Poprzednie zdjęcie | Następne zdjęcie >> |
Zdjęcie archiwalne pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Kliknij tutaj, aby zobaczyć je w bazie NAC. Zdjęcie zostało wykonane w 1926 roku.
[sc:duza_reklama]
Był sobie ładny dworek, ale wchłonął go postęp ;-) Aż trudno uwierzyć, że to ten sam budynek, trochę go ubyło z lewej strony, ale za to przybyło piętro na górze. Niestety na temat samej kamienicy nie wiem prawie nic. Ze szczątkowych informacji w internecie można wyczytać, że jest to Willa (lub kamienica) dr. Zygmunta Lisockiego, że powstała w 1893 roku i że zaprojektowali ją Franciszek Mączyński i Tadeusz Stryjeński.
Może Wy wiecie coś więcej?
Autor tego bloga ma ogromny talent !!!!!! Zawsze tu zaglądam. Nie opuszczam żadnego wpisu !
Dobudowano wyższe kondygnacje czy wyburzono wszystko i zbudowano w podobnym stylu? Bo tak to wygląda.
Raczej nadbudowano, albo ktoś wykazał się wysokim zboczeniem kopisty :)
Nadbudowano. Wyburzono jedynie loggię z widokiem na ogród. Na terenie ogrodu dobudowano brzydką kamienicę. Natomiast willę podwyższono, nadając jej kształt czynszówki. Istnieje zdjęcie archiwalne (z zasobów MHK, chyba z okresu okupacji), na którym widać kamienicę pozbawioną loggii a przylegająca z lewej strony kamienica jeszcze nie istnieje.
Budynek został przebudowany w 1931 r. i to wtedy właśnie uzyskał trzecią kondygnację i stracił boczną werandę. W 1893 Franciszek Mączyński miał 19 lat więc nie mógł być projektantem willi. Wraz z Tadeuszem Stryjeńskim byli projektantami przebudowy z 1931 r., czego potwierdzenie można znaleźć w biografiach Mączyńskiego. Zygmunt Lisocki stał się właścicielem budynku prawdopodobnie w latach 30-tych i prawdopodobnie to on był zleceniodawcą przebudowy. Z pewnością w 1933 r. mieściła się tam jego kancelaria adwokacka. Do II w.ś. willa otoczona była ogrodem. Paskudna dobudówka po lewej stronie powstała w czasach PRL.