<< Poprzednie zdjęcie | Następne zdjęcie >> |
Archiwalne zdjęcie powyżej pochodzi ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie. Zostało wykonane prawdopodobnie w 1913 roku.
Hala targowa w Krakowie kojarzy się dosyć jednoznacznie z budynkiem przy ulicy Grzegórzeckiej, tuż obok słynnych kiełbasek z nyski. Jednak 100 lat temu także Podgórze mogło pochwalić się halą targową, i to w dodatku całkiem okazałą. Widoczny na zdjęciu ceglany budynek znajdował się przy ulicy Kalwaryjskiej, ale został zburzony w 1934 roku, tuż po wybudowaniu Mostu Józefa Piłsudskiego. Hala musiała ustąpić miejsca drodze prowadzącej do mostu i tym samym do centrum Krakowa. Dzięki Archiwum Narodowemu w Krakowie możemy pooglądać halę również z drugiej strony i od środka:
Szkoda, że nie przetrwała. Miejsce dziś byłoby pewnie kolejnym magicznym punktem na mapie Krakowa, a na pewno Starego Podgórza…
W końcu Stare Podgórze :) pochodzę z Podgórza i je uwielbiam. Nie wiedziałam, że taka hala stała przy Kalwaryjskiej. Cenne zdjęcie i wiedza!!
Świetny bilboard!
Też nie miałam pojęcia o istnieniu podobnej Hali. Jak zwykle profesjonalne ujęcie i wspaniałe zdjęcia. :-)
Błagam, tylko nie NA Podgórzu;) Ta hala stała W Podgórzu:D
Już wiem, już wiem. Wydawało mi się, że poprawiałem kilka dni temu wszystkie wystąpienia tego wstydliwego błędu ;-) Teraz już powinno być ok.
Heh nie no, nie jest to aż tak potworna zbrodnia, szczególnie biorąc pod uwagę, że dałeś nam możliwość zobaczenia Hali. Wiedziałem, że istniała, znałem okoliczności wyburzenia, ale do tej pory nie miałem okazji jej zobaczyć. Dzięki :)
Witam i przepraszam, że po raz drugi wklejam to samo, ale nie wiem gdzie takie pytanie do znawców tematu zadać. Ciekawi mnie pewien film znaleziony na youtube, link – http://www.youtube.com/watch?v=4ge_BaXj8AM, który zgodnie z opisem przedstawia jakoby Kraków z 1935 r. ale mam spore wątpliwości. Być może ktoś potrafi opisać co zostało uwiecznione na tym filmie. Pierwsze 2 minuty to może być Kazimierz, choć szczerze mówiąc nie dostrzegam żadnych charakterystycznych ulic/budynków i równie dobrze może być to cokolwiek innego. Od 2:09 zaczyna się Wawel, 2:17 to może być wylot Kanoniczej, od 2:19 do do 3:00 to najbardziej zastanawiające fragmenty – te monumentalne budowle z kolumnami i place, gigantyczne kopuły – to (raczej) na pewno nie Kraków. W takim razie co? Potem chyba m.in. ulica grodzka a od 3:31 Sukiennice i Rynek, 4:06 basztowa z widokiem na Barbakan. A co Wy o tym sądzicie?
2:18 Sobór Św. Izaaka w Petersburgu, 2:25 Newski Prospekt? w oddali budynek Admiralicji?, 2:28-2:32 Kolumna Aleksandrowska, Plac Pałacowy, Pałac Zimowy w Petersburgu, 2:35-2:45 w tle Pałac Zimowy
Hala na zewnątrz i w środku podobna do słynnej hali targowej w Budapeszcie. Aktualnie obowiązkowym przystankiem na trasie zwiedzania stolicy Węgier. Szkoda tej naszej Podgórskiej…
A na pierwszym planie sklep z wędlinami mojego pradziadka Józefa Michalika. Wędliny podobno były wspaniałe, raz (jak głosi rodzinna wieść) były wysłane w prezencie do papieża.
Zapamiętać! W Krakowie się mówi ” w Podgórzu
Zapamiętać! W Krakowie się mówi ” w Podgórzu „
Wg. mojej wiedzy Hala Targowa w Podgórzu została wyburzona po II w. św. (1947 lub 1948 r.). Są zdjęcia potwierdzające, że stała jeszcze podczas okupacji.