<< Poprzednie zdjęcie | Następne zdjęcie >> |
[sc:duza_reklama]
Zdjęcie archiwalne pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Kliknij tutaj, aby zobaczyć je w bazie NAC. Zdjęcie zostało wykonane w 1937 roku.O Willi Rożnowskich pisałem już jakiś czas temu. Jest to jednak budynek na tyle ciekawy, że chciałem Wam go pokazać także z drugiej strony, od Wawelu. Willa została wybudowana w 1891 roku w bardzo atrakcyjnej lokalizacji. Powstanie tak okazałej budowli tuż obok Wawelu było możliwe, bo ten brzeg Wisły należał do Dębnik, a tam obowiązywała mało restrykcyjna ustawa budowlana.
Dom należał do rodziny Rożnowskich, ale nie tych Rożnowskich, którzy produkowali mydło Biały Jeleń. W internecie w wielu miejscach można się natknąć na taką informację, ostatnio nawet sam dałem się nabrać i też tak napisałem ;-) Rożnowscy dość krótko mieszkali w swojej okazałej willi, już w 1920 roku stała się ona siedzibą Dyrekcji Dróg Wodnych.
[sc:duza_reklama]
Na powyższym zdjęciu wyraźnie widać, że willa została zbudowana na brzegu, a nie na cyplu, ani tym bardziej na wyspie. Była jednak na tyle blisko wody, że podczas licznych powodzi była odcinana od lądu, a przez to jeszcze bardziej fotogeniczna:
Ostatecznie Willa Rożnowskich została rozebrana w 1938 roku, a koryto rzeki w tym miejscu zostało przemodelowane tak, aby zakręcająca w tym miejscu Wisła nie podmywała Wawelu.
A really cool site that I look like.
I find many of the views AGH where I studied in the 70s.
Thank you and best regards to Krakow.
Rainer Borchmann
Niesamowite ! Szkoda że ten piękny budynek nie zachował się do naszych czasów . Nigdy bym nie przypuszczał , że w tym miejscu stała taka willa .
Piekne, wciaz tak malo wiem o swoim rodzinnym miescie. Dzieki takim publikacjom jest szansa,zeby to zmienic :)
Gratuluję tej stronki!! Już od paru tygodni ją uważnie przeglądam- pomysł kapitalny, a „porównywarka” zdjęć niesamowita. Pochodzę z Krakowa i uwielbiam stare zdjęcia, a możliwość porównania miejsc dawnych z jakże znanymi dzisiejszymi jest wręcz pyszna :)
To byli czasy
A jaki piękny most Dębnicki mieliśmy i w tle nic nie przesłania widoku na cudowny pałacyk Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów….
Co się tyczy Rożnowskich od Jelenia – to chyba ja rozplotkowałam tą błędną informację…, którą już później w komentarzach do mojego wpisu wyprostował Pan Konrad Myślik, trzeba wreszcie wyedytować wpis :)
Czy to tylko złudzenie, czy na starszym zdjęciu kopiec Kościuszki był wyższy ?
W latach 1999-2003 Kopiec Kościuszki był przebudowywany ze względu na jego zły stan spowodowany ulewami i nieodpowiednim drenażem. Wtedy też zyskał nowy kształt, ale usypano go z tej samej ziemi co wcześniej. Więcej można poczytać na stronie: http://www.kopieckosciuszki.pl/?x=historia_kopca&lang=pl
drzewa urosły ;)
http://janekpisze.blogspot.com/2013/10/co-aczy-ze-soba-mydo-imponujaca-willa-i.html polecam też temat poświęcony tej Willi oraz plaży u mnie na blogu :)
Rewelacja!!! Siedzę i zacieszam buźkę!!! Szczególnie jak oglądam bulwary wiślane :D Gratuluję;)
W tle budynek stacji Kraków Zwierzyniec, Dworzec Wodociągowy i Rogatka Zwierzyniecka :)
Ten mały biały domek /uwidoczniony na starej rycinie /to domek-dworek Kwapniewskich.
KURCZE, JA Z KRAKOWA A ODKRYŁAM DOPIERO DZIĘKI KOLEŻANCE TO PIĘKNE DZIEDZICTWO, KTÓREGO JUŻ NIE MA DAWNO TEMU,,,,ALE DZIĘKI FOTOGRAFOM ZACHOWA SIĘ NA SETKI LAT DLA POTOMNOŚCI,,,, <3