(#64) Plac Bohaterów Getta, dawniej Plac Zgody, widoczny dworzec autobusowy „Karpaty”


<< Poprzednie zdjęcie Następne zdjęcie >>

Zdjęcie archiwalne pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Kliknij tutaj, aby zobaczyć je w bazie NAC. Zdjęcie zostało wykonane w czerwcu 1931 roku.

[sc:duza_reklama]

Zdjęcie archiwalne pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Kliknij tutaj, aby zobaczyć je w bazie NAC. Zdjęcie zostało wykonane w czerwcu 1931 roku.

Jak możemy dowiedzieć się z artykułu na Wikipedii, Plac Bohaterów Getta ma dosyć bogatą historię. Gdy Podgórze było jeszcze samodzielnym miastem nosił on nazwę Mały Rynek i znajdowała się w tym miejscu ujeżdżalnia wykorzystywana przez stacjonujących nieopodal ułanów. Później handlowano tu świniami i bydłem, a w pewnym okresie istniała w tym miejscu nawet przetwórnia cykorii. Pod koniec XIX wieku dookoła placu zaczęto wznosić kamienice, także w miejscach, w których aktualnie jest zwykły trawnik albo droga. Jedną z nich widzimy na powyższych zdjęciach.

W 1915 roku oficjalnie otwarto wybudowany dwa lata wcześniej Most Krakusa (aktualnie Most Powstańców Śląskich) i przy okazji włączono Podgórze do Krakowa. Nastąpił wtedy konflikt nazw i Mały Rynek podgórski przemianowano na Plac Zgody, najprawdopodobniej by uczcić porozumienie obu miast.

Most Krakusa łączący Kraków z Podgórzem. Aktualnie Most Powstańców Śląskich
Most Krakusa łączący Kraków z Podgórzem. Aktualnie Most Powstańców Śląskich

W 1930 roku powstał widoczny na zdjęciach dworzec autobusowy obsługujący linie łączące Kraków z miejscowościami na Podkarpaciu. Dworzec na placu Zgody był drugim dworcem autobusowym Krakowa, obok tego który istniał na placu św. Ducha. Razem obsługiwały około miliona pasażerów rocznie. Ruch autobusowy ustał w 1939 w związku z zarekwirowaniem taboru przez wojsko.

W latach okupacji plac znajdował się wewnątrz krakowskiego getta i to właśnie z wydarzeniami z tamtego okresu związana jest jego aktualna nazwa, ale to już temat do poruszenia przy innej okazji.

Nowe zdjęcia Krakowa dodajemy regularnie, chcesz wiedzieć kiedy? Polub profil na FB:

[sc:duza_reklama]

15 komentarzy do “(#64) Plac Bohaterów Getta, dawniej Plac Zgody, widoczny dworzec autobusowy „Karpaty”

  1. Znów kawał świetnej roboty. Proszę przyjąć wyrazy uznania. Jakkolwiek o tym nie pamiętamy, to podczas ostatniego remontu i przebudowy Pl. Bohaterów Getta „dwroczyk ” autobusowy „Karpaty” został cofnięty ku Wiśle – ale właściwie tego nie widać. Leży jak ulał (c: No i wyborna fotografia.

    KM

    1. W tytule i opisie zdjęcia w bazie NAC wydaje się jest poważny błąd. Zdjęcie przedstawia dworzec autobusowy na Placu Zgody a napisano, że na Placu Św. Ducha. Jeśli ktoś potrafi warto by to sprostować. Gorąco pozdrawiam. Ździś.

  2. autobusiki na pl. Zgody jeździły na pewno w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych chyba też. O ile pamiętam na pewno było to 128 i 143…

  3. A teraz bus na Limanową przez Łapanów. Żegocinę jeżdzi z Worcella przy galerii krakowskiej. Nie przypuszczałam, że przed wojną tak daleko wypuszczały się te autobusiki. Dziękuję,jak zawsze dowiaduję się coś nowego.

  4. W latach 60-70 tych zeszłego wieku była tu mała stacja benzynowa CPN, w której tankowaliśmy nasze motocykle WFM, WSK, SHL, Gazele, Osy a co bogatsi Junaki, Panonie,,Jawy . „Arystokrację” stanowiły skutery Lambretta, Vespa,Peugeot. Największa kolejka byla w sobotnie popołudnia, po szkole i pracy. A potem do Cikowic, na Zarabie pod namioty z dziewczynami ;))

  5. Świetne są te zdjęcia! ale mam taką uwagę:Podgórze nie zostało przyłączone tylko POŁĄCZONE z Krakowem. Pozdrawiam.

    1. Tak, cytuję:
      „Umieszczenie krzeseł w tym miejscu zaproponowali autorzy projektu modernizacji placu. Inspiracją był opis z książki Tadeusza Pankiewicza „Apteka w getcie krakowskim”: autor wspominał krzesła wyniesione na plac podczas akcji opróżniania domów po ostatnich mieszkańcach getta. „

  6. Miasto Podgórz (nie Podgórze) połączono z Krakowem nie w 1915, ale wcześniej, gdzieś chyba koło 1908 i nie przy okazji otwarcia Mostu Powstańców Śląskich. Wtedy był tam jeszcze inny most (teraz jest tam ta słynna kładka z tonami kłódek) i do symbolicznego aktu połączenia doszło właśnie na tym starym moście. Pozdr.:)

    1. Właściwie cały ten komentarz pełen jest jest nieprawdziwych informacji… Miasto nosiło nazwę Podgórze. Połączone zostało oficjalnie z Krakowem w roku 1915 (same przygotowania trwały owszem kilka lat). Uroczystości z tym związane odbyły się właśnie na Moście Krakusa (zwanym później również III Mostem), przepięknym poprzedniku obecnego Mostu Powstańców Śląskich, gdzie spotkali się prezydent Krakowa Juliusz Leo i burmistrz Podgórza Franciszek Maryewski. Sam Most Krakusa został oddany do użytku w 1913 roku (a był budowany od 1903), co nie znaczy, że oficjalne uroczystości nie mogły odbyć się później – tego nie wiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *