(#08) ul. Franciszkańska


<< Poprzednie zdjęcie Następne zdjęcie >>

Zdjęcie archiwalne pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Kliknij tutaj, aby zobaczyć je w bazie NAC. Zdjęcie zostało wykonane w 1927 roku.
[sc:duza_reklama]


7 komentarzy do “(#08) ul. Franciszkańska

  1. Serdecznie gratuluję Twórcy tego wspaniałego portalu- wyjątkowo oryginalny pomysł! Jestem Krakowianinem, ale obecnie mieszkam za granicą.Przeglądając te piękne zdjęcia bardzo się wzruszyłem.Dziękuję za miłe chwile wspomnień i możliwość wirtualnego spaceru po moim kochanym mieście :))

  2. Takie przemyślenia zupełnie luźne: dawniej miasto może i było uboższe, bardziej zaniedbane ale takie mam wrażenie, że większa była kontrola urbanistyczna nad tym co się działo. Dla porównania to zdjęcie #8 – Niby ten sam widok, nie zmieniły się budynki, obrys jezdni, a mimo to patrzy się przyjemniej na to co było „dawniej”. Uporządkowana zieleń, zmysł estetyczny, brak: REKLAM (!),znaków drogowych, wszechobecnych samochodów, napisów na murach… To wszystko tworzyło dawniej bardzo przyjemny w odbiorze całokształt wizerunku miasta widoczny teraz tylko w niewielkich fragmentach. Architekt miejski i urbaniści mają zbyt mały wpływ na to co się dzieje, a szkoda! Miasto ma być dla ludzi, nie dla samochodów, nie dla reklam.

  3. No i te stare drzewa fantazyjnie powykrzywiane zamienione na jakieś rachityczne karzełki.. A w Krakowie już oddychać nie ma czym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *