(#79) Widok na Wawel z ulicy Powiśle


<< Poprzednie zdjęcie Następne zdjęcie >>

wawel3wawel4
Zdjęcie archiwalne zostało wykonane przez Ignacego Kriegera w 1897 roku. Skan pochodzi z książki Fotografie Dawnego Krakowa.

Sporo zmian zaszło w tym miejscu od 1897 roku. Nowa nawierzchnia i ledwo widoczne w oddali Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego powstały zaledwie kilka lat temu. Kamienice spod Wawelu zniknęły na pewno dużo wcześniej, ale nie udało mi się znaleźć o nich żadnych informacji, więc nie mogę podać szczegółów. Doskonale widać także jak bardzo zmienił się w tym miejscu bieg Wisły, której koryto widoczne jest po prawej stronie na archiwalnym zdjęciu. Pewne zmiany dotknęły także Zamek Królewski i im przyjrzymy się bliżej.

Na starym zdjęciu Ignacego Kriegera możemy naliczyć pięć wieży, od lewej strony są to odpowiednio:

  •  Wieża Zygmunta III Wazy
  •  Wieża Jana III Sobieskiego
  •  Wieża Zygmuntowska
  •  Wieża Zegarowa
  •  Wieża Srebrnych Dzwonów

Dwie pierwsze są na nowym zdjęciu zasłonięte, ale to nie szkodzi, bo wyglądają tak samo jak na archiwalnym. Trzecia natomiast, Wieża Zygmuntowska, zmieniła się znacząco. Powstała ona w XIV wieku jako baszta obronna, ale już po około 100 latach zawieszono w niej cztery dzwony i tym samym zmieniono ją w dzwonnicę. W XVI wieku wieżę podwyższono aby mógł się w niej zmieścić piąty dzwon, Dzwon Zygmunt. Zygmunt jest najbardziej znanym dzwonem w Polsce, a do 1999 roku był też najcięższym, ale zarówno masą jak i rozmiarem przewyższył go licheński dzwon Maryja Bogurodzica. Aktualny wygląd wieża zawdzięcza remontowi zakończonemu w roku 1899 podczas którego przykryto ją nowym hełmem zaprojektowanym przez Sławomira Odrzywolskiego.

Wieża Zegarowa na pierwszy rzut oka wcale się nie zmieniła, ale okazuje się, że zmienił się jeden z jej ważnych elementów, czyli mechanizm zegara. Został on wymieniony w 1899 roku i działa do dnia dzisiejszego. Trzeba go wprawdzie nakręcać co dwa dni, ale za to ma dwa gongi, które wybijają pełne godziny i kwadranse.

Kolejne budynku znajdujące się na prawo od Wieży Zegarowej to:

  • Dom Katedralny – składa się tak naprawdę z dwóch budynków, które podczas remontu w latach 1904 – 1905 zostały połączone w jeden. W przeszłości budynki te miały wiele funkcji, aktualnie mieści się w nich Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II.
  • Budynek Seminarium Duchownego – Również ten budynek powstał z połączenia kilku innych. Kiedyś było tam seminarium, ale w momencie wykonania archiwalnego zdjęcia mieściły się w nim koszary wojskowe. Obecnie mieszczą się tu mieszkania pracowników zamku oraz katedry.
  • Budynek administracji – Od zewnątrz wygląda zupełnie jakby powstał w średniowieczu, ale tak naprawdę został wybudowany w 1946 roku. Stanął na miejscu wyburzonego domu rekonwalescentów wojennych (widocznego na archiwalnym zdjęciu). Znajdują się tu biura Państwowych Zbiorów Sztuki.

5 komentarzy do “(#79) Widok na Wawel z ulicy Powiśle

  1. Kamienice u podnóża Wawelu zostały zburzone za czasów III rzeszy podczas okupacji nazistowskiej. Jak chcesz znaleźć coś o historii tych kamienic zacznij tam.

    Pozdrawiam.

  2. Jestesmy swiadkami rzeczywistego renesansu i Zlotego Wieku Krakowa. Gratuluje fenomenalnej jakosci pracy wykonanej przez Pana Kube. Pozdrawiam i czekam na wiecej. Jest jeszcze masa innych fascynujacych miejsc do przerobienia.

  3. Zakładając, że datowanie jest poprawne, to Ignacy Krieger nie mógł zrobić tego zdjęcia, gdyż już nie żył od 1889 r.
    Zdjęcie mógł wykonać jego syn Natan lub córka Amalia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *