(#43) Skrzyżowanie ul. Juliusza Lea z ul. Urzędniczą


<< Poprzednie zdjęcie Następne zdjęcie >>

Zdjęcie archiwalne pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Kliknij tutaj, aby zobaczyć je w bazie NAC. Zdjęcie zostało wykonane w 1936 roku.
[sc:duza_reklama]
Dziś oddalamy się trochę od ścisłego centrum do którego zdążyłem już chyba przyzwyczaić czytelników. Nie oddalamy się jednak zbyt daleko, piechotą do rynku jest stąd może 20 minut, tramwajem znacznie szybciej. Jesteśmy na ulicy Juliusza Lea, na skrzyżowaniu z ulicą Urzędniczą i przyglądamy się jak budowano Kraków, który znamy obecnie.

Aktualnie ulica ta ma ponad 2,5 km długości, zaczyna się przy Placu Inwalidów i ciągnie się aż do ul Armii Krajowej. Nie zawsze była jednak aż tak długa, gdy wytyczono ją w 1890 roku sięgała tylko do ul. Misjonarskiej. Na przestrzeni lat zmieniała się jednak nie tylko jej długość ale także nazwa:

  • do 1912 roku nosiła nazwę ul. Kościelnej 
  • w latach 1912 – 1925 nazwę zmieniono na ul. Królewską (aktualna ulica Królewska nosi tę nazwę dopiero od 1991 roku)
  • w latach 1925 – 1952 otrzymała znaną nam nazwę ul. Lea (na cześć prezydenta Krakowa z lat 1904-1918)
  • w 1952 roku nazwa została jednak zmieniona na bardziej pasującą do panującego wtedy systemu, czyli na ul. Feliksa Dzierżyńskiego
  • w 1990 roku przywrócono obecną nazwę

To na pewno nie jest ostatni wpis dotyczący ulicy Lea, w latach 30. została ona dosyć dokładnie obfotografowana, a że właśnie wtedy wybudowano większość tamtejszych kamienic, kontrast jest ogromny.
[sc:duza_reklama]


8 komentarzy do “(#43) Skrzyżowanie ul. Juliusza Lea z ul. Urzędniczą

  1. O, moje okolice:) Bardzo chętnie obejrzałabym historię budowy kamienic przy Urzędniczej/Królewskiej/Kazimierza Wielkiego. Czy są one równie licznie udokumentowane jak okolice ulicy Lea?:)

    Świetny pomysł na blog! Gratuluję!

  2. Jeszcze w 2010 r. widziałem na tej ulicy tabliczkę (taką wolnostojącą o ile dobrze pamiętam) z nazwą Feliksa Dzierżyńskiego. Chyba powyżej numeru 160. Koszmar i jednocześnie pamiątka historyczna.

  3. Obecna ulica Królewska poprzednio nosiła nazwę 18-ego stycznia :)
    Mnie z kolei ciekawi ulica Wrocławska a dokładniej mówiąc kompleks WSK. Sama Wrocławska była również połączeniem rozbudowujących się dzielnic :) a że to okolice niedalekie od siebie stąd prosiłbym o wstawki jakieś :)

  4. Obecna Królewska , a raczej jej istniejący fragment, nazywała się przed wojną Wybickiego a w czasie wojny bodajże Reichstrasse.
    Po wojnie wybudowano w okolicy jeszcze jedną ulicę o nazwie Kijowska .Tę nazwę już prawie zmieniono z początkiem lat 90-tych, na szczęście ZSRR się rozpadł i już się tak źle nie kojarzyła ;-)

    W WSK-PZL miałem kiedyś praktyki… a z Wrocławskiej zniknęła jeszcze jedna, pachnąca fabryka.
    Pytanie jaka i gdzie się przeniosła ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *