Dawno temu w Maroku


mar1mas2

Opis krótki bo pisany na komórce :-)

Fez jest miastem partnerskim Krakowa i ma z nim kilka cech wspólnych. Oba miasta:
– mają podobną liczbę mieszkańców
– słyną ze starego miasta i zabytków
– były kiedyś stolicami swoich krajów, ale już nie są
– mają znane bramy

Na zdjęciu powyżej widzimy bramę prowadząca do medyny czyli do marokańskiego starego miasta. Fez jest miastem wyjątkowym, bo posiada dwie medyny. Ta której wnętrze widzimy za bramą powstała w X wieku i nazywana jest starą medyną, druga nazywana jest nową i pochodzi z wieku XIII.

Na zdjęciu mamy więc główną bramę (Bab Bu Dżalud) do starej medyny w Fezie (Fes el-Bali). W środku jest prawdziwa plątanina małych i jeszcze mniejszych uliczek w której nie sposób się nie zgubić. Podobno jest to największa na świecie strefa miejska wyłączona z ruchu samochodowego, chociaż „wyłączona” to raczej złe słowo, bo żaden samochód by się tam po prostu nie zmieścił. Do transportu towarów używa się ręcznych wózków albo osłów.

Brama Bab Bu Dżalud powstała w 1913 roku chociaż wygląda na dużo starszą. Wcześniej w tym miejscu stała inna, z XII wieku. Z obu stron pokryta jest płytkami, od zewnątrz niebieskimi (tradycyjny kolor ceramiki z Fezu), a od wewnątrz zielonymi (kolor islamu). Jest bardzo fotogeniczna, a to za sprawą dwóch minaretów, które przez nią widać.


4 komentarze do “Dawno temu w Maroku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *