(#25) Kamienice na Małym Rynku


<< Poprzednie zdjęcie Następne zdjęcie >>

Zdjęcie archiwalne pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Kliknij tutaj, aby zobaczyć je w bazie NAC. Zdjęcie zostało wykonane w 1933 roku.

Mały Rynek był w przeszłości nazywany Wandetą, Tandetą, Starym Rynkiem, a nawet Rynkiem Rzeźniczym. Ta ostatnia nazwa związana jest z faktem, że przez wiele lat handlowano tam mięsem i był on siedzibą dwóch jatek rzeźniczych. Gdy handel mięsem przestał być na początku XIX wieku główną funkcją Małego Rynku utworzono tam w zastępstwie targ owocowo – warzywny. [sc:duza_reklama]

Po kolejnych transformacjach, na początku XXI wieku okazało się, że pełni on głównie rolę parkingu samochodowego i postoju taksówek. Z okazji 750-lecia lokacji Miasta Krakowa (w 2007 roku) postanowiono go całkowicie zmodernizować i przywrócić zabytkowy bruk. Pojawiły się także ławki, latarnie i kontrowersyjna iluminowana fontanna do obecności której już chyba wszyscy się przyzwyczaili. Mały Rynek stał się miejscem wspomagającym Rynek Główny w organizacji występów artystycznych, ekspozycji i obchodów różnych wydarzeń.

Pod numerem 6 na Małym Rynku znajduje się kamienica Szoberowska, w której w 1661 roku wydrukowano pierwszą w Polsce gazetę „Merkuriusz Polski”. Niestety kamienicy tej nie widać na zdjęciu, jest tuż poza kadrem po prawej stronie zdjęcia.


3 komentarze do “(#25) Kamienice na Małym Rynku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *