<< Poprzednie zdjęcie | Następne zdjęcie >> |
Zdjęcie archiwalne pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Kliknij tutaj, aby zobaczyć je w bazie NAC. Zdjęcie zostało wykonane w 1933 roku.
Mały Rynek był w przeszłości nazywany Wandetą, Tandetą, Starym Rynkiem, a nawet Rynkiem Rzeźniczym. Ta ostatnia nazwa związana jest z faktem, że przez wiele lat handlowano tam mięsem i był on siedzibą dwóch jatek rzeźniczych. Gdy handel mięsem przestał być na początku XIX wieku główną funkcją Małego Rynku utworzono tam w zastępstwie targ owocowo – warzywny. [sc:duza_reklama]
Po kolejnych transformacjach, na początku XXI wieku okazało się, że pełni on głównie rolę parkingu samochodowego i postoju taksówek. Z okazji 750-lecia lokacji Miasta Krakowa (w 2007 roku) postanowiono go całkowicie zmodernizować i przywrócić zabytkowy bruk. Pojawiły się także ławki, latarnie i kontrowersyjna iluminowana fontanna do obecności której już chyba wszyscy się przyzwyczaili. Mały Rynek stał się miejscem wspomagającym Rynek Główny w organizacji występów artystycznych, ekspozycji i obchodów różnych wydarzeń.
Pod numerem 6 na Małym Rynku znajduje się kamienica Szoberowska, w której w 1661 roku wydrukowano pierwszą w Polsce gazetę „Merkuriusz Polski”. Niestety kamienicy tej nie widać na zdjęciu, jest tuż poza kadrem po prawej stronie zdjęcia.
Tak wspaniała strona,że dodałem ja do ulubionych.Brawo,duże brawa dla autora.Pozdrawiam Roman P.
czy trzeci akapit to przypadkiem nie opis placu szczepańskiego?
Nie ;)