(#12) Skrzyżowanie ul. Starowiślnej z ul. Wielopole, widoczna Poczta Główna


<< Poprzednie zdjęcie Następne zdjęcie >>

Zdjęcie archiwalne pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Kliknij tutaj, aby zobaczyć je w bazie NAC. Zdjęcie zostało wykonane w 1926 roku.
[sc:duza_reklama]


11 komentarzy do “(#12) Skrzyżowanie ul. Starowiślnej z ul. Wielopole, widoczna Poczta Główna

  1. W tym przypadku także zadecydowała ekonomia. Jak sie stare tynki posypały i gzymsiki to łatwiej taniej i szybciej było położyc nowe tynki na gładko a nie bawić sie w żmudne łacenie gzymsików

  2. nawer nie wiedziałem, że gmach poczty został poddany (aż) takiej przebudowie. Czy to sprawka niemieckiego dzieła odbudowy? Napewno przez nieporównywalnie więcej detali stara wersja wygląda lepiej ale nowa też bardzo okazale.

  3. Najciekawiej wygląda metamorfoza Poczty Głównej. Prawdopodobnie nadbudowa piętra psuła proporcję i dlatego podniesiono również narożną „wieżę”.
    Poprzednia wersja, mimo, że nieco przeładowana, miała jednak więcej wdzięku :)

    1. Akurat Niemcy nic przy tym nie mieszali. Przeciwnie – obecny kształt budynku to polski modernizm, który Niemcy zwalczali. Przebudowa miała miejsce w latach 1930-31 i miała na celu – prozaicznie – zwiększenie ilości miejsca w budynku (dobudowano dwie kondygnacje). Frontowy ryzalit po tej przebudowie utracił kopułę, która powróciła po remoncie w latach 90 tych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *